Kiedy wymienić kask motocyklowy?

Każdy sprzęt ulega zniszczeniu. Jednym z problemów motocyklistów jest określenie, po jakim czasie należy wymienić kask na nowy?

Kask motocyklowy w przeciwieństwie do artykułów spożywczych nie ma określonego czasu przydatności. Dlatego tak trudne jest określenie momentu, w którym należy zakupić nowy kask. Wbrew pozorom to dość skomplikowane zagadnienie. Sytuacja jest prostsza, jeśli na kasku pojawiły się pęknięcia, porysowania lub w ostatnim czasie był narażony na uderzenie. W przeciwnym przypadku bardzo trudne jest podjęcie decyzji o wymianie kasku na nowy, szczególnie w przypadku, gdy kosztował bardzo dużo pieniędzy, a na pierwszy rzut oka nie są widoczne żadne uszkodzenia.

Wymiana kasku po wypadku

Kask motocyklowy należy wymienić, jeśli był narażany na uderzenie. Nawet w sytuacji, gdy na zewnętrznej powierzchni nie widać jest uszkodzeń. Przede wszystkim dlatego, że deformacji mogła ulec wewnętrzna struktura, a podczas kolejnego zdarzenia sprzęt nie zadziała odpowiednio i nie będzie chronił głowy.

Oczywiście wymiana będzie tym bardziej konieczna, jeśli na kasku motocyklowym pojawią się widoczne zarysowania lub inne uszkodzenia.

Jak sprawdzić stan kasku?

Mimo że na sprzęcie niewidoczne są oznaki zużycia oraz uszkodzeń, w pewnych przypadkach należy wymienić kask. Poniżej kilka pytań, które pomogą podjąć decyzję.

  1. Jak prezentuje się powłoka zewnętrzna kasku motocyklowego? Sprzęt jest narażony na działanie różnych warunków atmosferycznych, np. promieni UV. Jeśli kolor wyblakł, oznacza to nie tylko uszkodzenie powłoki, ale przede wszystkim prowadzi do wniosku, że zmiękczeniu mógł ulec materiał, z którego wykonany jest kask.
  2. Jaki jest stan wewnętrznej powłoki? Aby sprawdzić stan wewnętrznej części kasku, należy najpierw wyjąć wyściółkę, a następnie dokładnie obejrzeć środek. Nie powinny się znajdować w nim żadne pęknięcia lub zarysowania, ponieważ świadczy to o złej kondycji kasku.
  3. Czy zapięcie oraz znajdujące się przy nim paski działają prawidłowo? Wszelkie zmiany, trudności w odpinaniu lub zapinaniu mogą świadczyć o tym, że należy zastanowić się nad zakupem nowego kasku motocyklowego.
  4. Czy system dopasowania kształtu działa prawidłowo? Niektóre modele kasków posiadają w tylnej części system dopasowania kształtu, który pozwala na dopasowanie kasku do kształtu głowy. System musi działać prawidłowo, w przeciwnym razie konieczna jest wymiana kasku.
  5. Jaki jest stan wyściółki? To kolejny element, który odpowiada za komfort noszenia kasku. Należy na bieżąco kontrolować, w jakiej formie jest wyściółka, ponieważ jest to część kasku, która ma bezpośredni kontakt z głową.

Warto jest zwrócić uwagę na fakt, że niektóre kaski motocyklowe mają wymienne części. Pozwala to na zakup określonych elementów, zamiast wymiany całego sprzętu. Z pewnością jest to rozwiązanie dużo tańsze niż zakup nowego kasku.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu nowego kasku?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli kasków. Przede wszystkim należy dopasować rodzaj kasku do sposobu użytkowania, np. idealne do jazdy po mieście są kaski otwarte, natomiast modele enduro sprawdzą się podczas jazdy wyczynowej. Sprzęt renomowanych firm wyposażony jest w ciekawe i jednocześnie ważne funkcje, jak na przykład system anti-roll-off, wentylacji, a materiał wykorzystany do produkcji jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia, jak np. włókna węglowe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii kaski są bezpieczniejsze i lżejsze od ich starszych i tańszych odpowiedników. W końcu kask motocyklowy to podstawowy element wyposażenia motocyklisty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close