Co to są kaski szczękowe?

 Dla każdego motocyklisty najważniejsza powinna być bezpieczna oraz komfortowa jazda. Dobranie odpowiedniego kasku jest tak samo ważne, jak zadbanie o to, aby motocykl był w pełni sprawny. W przeciwnym razie nie ma po co wybierać się w trasę. Każdy doświadczony kierowca jednośladu wie, jak istotne jest przywiązanie uwagi do wszystkich elementów wyposażenia. Motocyklista bez profesjonalnego kasku to jak szewc bez butów. Przed zakupem konkretnego rodzaju kasku należy zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych modeli. Poniżej prezentujemy najistotniejsze cechy podstawowych rodzajów kasków oraz przyjrzymy się dokładniej kaskom szczękowym.

Jakie są podstawowe rodzaje kasków?

Rozróżnia się cztery podstawowe rodzaje kasków:

  • kaski otwarte: przeznaczone do miejskiej jazdy skuterem lub chopperem. Charakteryzują się tym, że w ogóle nie posiadają części szczękowej. Dzięki temu są niezwykle przewiewne, a co za tym idzie zapewniają odpowiedni poziom wentylacji. Są także stosunkowo lekkie. Niestety te udogodnienia powodują, że zapewniany jest niski poziom bezpieczeństwa,
  • kaski crossowe: najlepiej sprawdzą się podczas jazdy wyczynowej. Zapewniają odpowiedni poziom ochrony, są dobrze wentylowane, często wyposażone dodatkowo w filtry przeciwpyłowe. Jeśli nie posiadają szyby konieczne jest dokupienie gogli. Kaski crossowe charakteryzuje zabudowana, wysunięta szczęka oraz niewielki daszek chroniący przed słońcem,
  • kaski integralne: idealne do jazdy miejskiej i szosowej. Są dość lekkie, natomiast szczęka nie jest podnoszona. To duża wada podczas długich podróży. Zapewniają jednak wysoki poziom ochrony,
  • kaski szczękowe: najczęściej wybierane są podczas długich podróży, sprawdzą się zarówno podczas jazdy miejskiej, jak i szosowej – podobnie do kasków integralnych. Są dość ciężkie poprzez zastosowanie mechanizmu umożliwiającego podnoszenie szczęki. Z kolei to właśnie ruchoma część jest dużą zaletą tego typu kasków.

Jakie są zalety kasków szczękowych?

Podnoszona część szczękowa – jest to najważniejsza zaleta kasków szczękowych. Natomiast nie jedyna. Należy zauważyć, że to model bardzo często wybierany przez motocyklistów. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia. Uniesienie części szczękowej umożliwia swobodną rozmowę po zatrzymaniu, a także zjedzenie posiłku lub napicie się. Z pewnością kilkukrotne zakładanie i zdejmowanie kasku jest dość uciążliwe.

Natomiast kaski szczękowe są stosunkowo ciężkie, szczególnie w porównaniu z innymi rodzajami kasków. Wynika to przede wszystkim z zastosowanego mechanizmu podnoszenia szczęki. Warto jest wiedzieć, że dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów np. włókna węglowego kaski renomowanych firm są lżejsze od tańszych odpowiedników. Podczas kilkugodzinnej jazdy każdy dodatkowy gram będzie miał znaczenie.

Czym charakteryzują się kaski hybrydowe?

Jednym z rodzajów kasków szczękowych są kaski hybrydowe. Charakteryzują się tym, że część szczękowa jest w całości zdejmowana. Z pewnością to ciekawa alternatywa dla klasycznych kasków szczękowych.

Ceny kasków szczękowych

Ceny poszczególnych modeli znacznie różnią się między sobą. Wynika to z wielu aspektów, przede wszystkim materiałów, z jakich zostały wykonane.

Najczęściej to kaski znanych marek są droższe od odpowiedników nierenomowanych firm. Oczywiści nie oznacza to, że część ceny płaci się za nazwę. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że poszczególne modele mogą spełniać różne normy – mniej lub bardziej restrykcyjne, a co za tym idzie zapewniać różny poziom bezpieczeństwa.

Na cenę kasku wpływa również design. Modele modne w danym sezonie są po prostu droższe. Należy jednak pamiętać o tym, że na cenę mają wpływ innowacyjne rozwiązania czy wykorzystanie nowych materiałów.  Choć kaski w porównaniu z modelami z poprzednich sezonów wyglądają podobnie, w rzeczywistości mogą znacznie różnić się między sobą.

Kaski szczękowe oraz inne modele można kupić w sklepie Schuberth. Dostępne kaski charakteryzują się ciekawym designem oraz wysoką precyzją wykonania.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close